Potas

Potas
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Potas to elektrolit śródkomórkowy, pełniący bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Wpływa na działanie mięśni i nerwów. Dodatkowo ma związek z funkcjonowaniem gospodarki wodnej i działaniem pewnych enzymów.
Norma potasu we krwi dla dorosłego człowieka.

Prawidłowy wynik jeżeli chodzi o stężenie potasu to: 3,5 – 5,0 mmol/l.
Co oznacza wysoki poziom potasu?

Poziom wykraczający poza normę może mieć wiele przyczyn, miedzy innymi nadmierną podaż tego pierwiastka, a także jego niedostateczne wydalanie spowodowane niewydolnością nerek. Ponadto taki stan rzeczy wskazuje na podejrzenie choroby Addisona, nadmierne wydalanie tego pierwiastka z komórek, ale też rozpad tkanek wywołany przez głodówki lub cukrzycę, która nie jest odpowiednio leczona. Także niedostateczna ilość tlenu w tkankach lub niektóre leki wpływają na podwyższony wynik w tym zakresie. Jeżeli krew po pobraniu nie zostanie dostatecznie szybko przetransportowana do miejsca badania, może to także wpłynąć na fałszywie wysoki wynik.
Czy mamy się obawiać zbyt niskiego poziomu potasu we krwi?

Zbyt niskie poziom potasu najczęściej występuje po zabiegach operacyjnych, przy karmieniu pozajelitowym, zatruciach pokarmowych połączonych z wymiotami i biegunką, a także przy zażywaniu leków moczopędnych czy testosteronu. Powodem może być także między innymi przemieszczanie potasu z przestrzeni pozakomórkowej do komórki.

Inne artykuły: